3 października 2018

Jak wyleczyć ból kości?

Ból kości może być zwiastunem wielu zaburzeń naszego organizmu. Niniejsza dolegliwość towarzyszy zarówno grypie, jak i poważnym chorobom układowym. W poniższym poradniku zamieszczone zostały cenne informacje dotyczące niniejszego objawu, pokrótce przedstawione zostały jego możliwe przyczyny, badania diagnostyczne mające na celu ich ustalenie oraz niektóre sposoby leczenia.

Ból kości – przyczyny

Bóle kości ze względu na obszar występowania można podzielić na miejscowe i uogólnione. Te pierwsze najczęściej umiejscowione są w konkretnym obszarze i charakteryzuje je ostre, kłujące odczucia bólu. W przypadku uogólnionych bólów kości najczęściej odczuwamy wrażenie, tak zwanego łamania w kościach, lub przeszywającego zimna.

Wśród przyczyn odpowiedzialnych za wywoływanie dotkliwego, miejscowego bólu kości, możemy wyróżnić:

  • niedawno przebyte urazy; zmiany zapalne zlokalizowane w obrębie danej kości; obecność torbieli; specyficzne choroby metaboliczne; choroby nowotworowe kości.

Wśród przyczyn odpowiedzialnych za wywoływanie uogólnionego bólu w kościach, możemy wyróżnić:

  • przeziębienie, lub grypę; znaczne osłabienie organizmu; choroby krwi; osteoporozę (odpowiedzialną za zmniejszenie masy kostnej); osteomalację (skutkującą zwiększeniem ilości nieuwapnionej kości); oraz hiperosteozę (związaną z nadmierną mineralizacją kości).

Bóle kości i stawów – jakie badania wykonać?

Ustalenie przyczyny bólu kości i stawów jest niezwykle istotne dla dalszego postępowania terapeutycznego. W tym celu lekarz prowadzący (reumatolog, lub ortopeda) zaleca swoim pacjentom wykonanie podstawowych badań obrazowych, w tym RTG, MRI i TK oraz szczegółowych badań krwi mających na celu ustalenie profilu kostnego.

  • Badanie profilu kostnego ma na celu określenie poziomu poszczególnych substancji w naszym organizmie, które odpowiadają za prawidłową budowę i funkcjonowanie naszych kości. Wśród niniejszych substancji możemy wyróżnić: wapń, fosfor, fosfatazę zasadową oraz witaminę D.

Dzięki uzyskanym wynikom badań lekarz prowadzący jest w stanie ocenić źródło występującego bólu kości i zalecić na dalsze postępowanie diagnostyczne, lub wprowadzić konkretne leczenie.

Bóle kości – leczenie

Co na ból kości? Leczenie zaburzeń w obrębie kości, lub stawów uzależnione jest przede wszystkim od jego przyczyny. W przebiegu przebytych niedawno złamań, lub urazów zaleca się przyjmowanie leków przeciwbólowych oraz skuteczną rehabilitację. W kontekście chorób takich jak osteoporoza zaleca się natomiast przyjmowanie leków mających na celu przywrócenie dawnej równowagi kości. Ból kości związany w występowanie stanu zapalnego wymaga natomiast zastosowania specyficznych leków przeciwzapalnych, o których charakterze decyduje zazwyczaj lekarz prowadzący.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *