2 października 2018

Dlaczego bolą kości?

Ból kości nie jest bólem często spotykanym, który można bagatelizować.  Przyczyny bólu kości powodowane są często przez groźne choroby oraz infekcje, w przypadku podobnych dolegliwości warto więc bezzwłocznie udać się do lekarza. 

Opisujemy objawy bólu kości oraz możliwe przyczyny ich występowania. Najprościej rozpoznawalna przyczyna bólu kości to jej złamanie, czyli przerwanie jej ciągłości. Ból kości może mieć również związek z zapaleniem kości, jest to jedna z najtrudniejszych do wyleczenia chorób zakaźnych, a jej objawy postępują stopniowo, doprowadzając do wielu groźnych powikłań, takich jak martwica kości.

Dlaczego bolą kości?

Osteoporoza

Osteoporoza to choroba, która najczęściej ujawnia się dopiero w momencie złamania kości. Często możemy z nią żyć zupełnie nieświadomie. Czasami można również zaobserwować zmniejszenie wzrostu chorej osoby bądź zaokrąglenie jej pleców. Do osteoporozy dochodzi w wyniku zaniku kości. Jest to choroba, która najczęściej dotyka kobiet, zdecydowanie rzadziej zapadają na nią mężczyźni. Osteoporoza to choroba przewlekła, która najczęściej przebiega bezobjawowo. Jeśli więc odczuwam dyskomfort związany z bólem kości, przyczyny tego możesz znaleźć właśnie w tej chorobie, szczególnie jeśli często ulegasz wypadkom, które kończą się złamaniem kończyny.

Hiperostoza

Jest to choroba przewlekła, objawy bólu kości najczęściej dotyczą tutaj odcinków kręgosłupa, który może przemieszczać się do kończyn, promieniować na nie, prowadzić do drętwienia ciała oraz ograniczać swobodę ruchów.

Martwica kości

Objawy bólu kości mogą tutaj znacznie wyprzedzić inne objawy. We wczesnym stadium może ich nie wykazać nawet badanie radiologiczne. Choroba ta powstaje w wyniku niedokrwienia kości i może prowadzić do braku niezbędnych składników odżywczych oraz w skutek tego obumarcia chorej kości. W bardzo zaawansowanych przypadkach choroby może dojść nawet do skrócenia kończyny i ograniczenia swobody ruchowej osoby chorej.

Nowotwory kości

Bardzo często spotykane u osób do 30 roku życia, najczęściej u dzieci w okresie ich wzrostu. Najczęściej występującym rodzajem nowotworu tego typu jest kostniak. Powoduje on uciążliwe bóle kości, które nasilają się podczas odpoczynku, z czasem postępując, nie pozwalają przespać choremu nocy, zmuszając do częstego wstawania w celu rozchodzenia bolących kości. Aby go rozpoznać niezbędne jest wykonanie tomografii komputerowej. Do najczęstszego i najbardziej skutecznego sposobu leczenia zaliczamy interwencję chirurgiczną – najczęściej pozwala ona w całości pozbyć się nowotworowych zmian.

Wszelkie objawy bólu kości powinny budzić niepokój oraz zakończyć się wizytą u lekarza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *