3 października 2018

Co to są kości? Ból kości i stawów

Kości. Nasze stare poczciwe kości. Ale co to właściwie jest? Co to są kości? Najprościej powiedzieć, że kości to nasz system stabilizacji. Bez sztywnego szkieletu nie moglibyśmy się poruszać. No w każdym każdym razie poruszać się sprawnie… Kość to rodzaj szczególnej tkanki, tak zwanej tkanki łącznej, którą tworzą specjalne komórki – osteocyty. To malutkie płaskie płytki leżące w specjalnych jamkach kostnych, steoblasty – swego rodzaju producenci kości oraz osteoklasty – uwaga, lekarze nazywają je komórkami „kościogubnymi”. Osteoklasty mają wielkie znaczenie –  rozpuszczają nadmiar materiału kostnego – to sprawia, że kości nie „rosną” przez cały czas… To byłyby naprawdę okropne!

Kości to fantastyczny wynalazek natury, niemniej jednak czasami mamy z nimi problemy. Ten najważniejszy to ból kości!

A mówiąc dokładniej ból kości i stawów. Co jest jego przyczyną?

Co sprawia, że pewnego dnia budzimy się rano i z przerażeniem stwierdzamy, że mamy ból wszystkich stawów albo, że bolą nas wszystkie kości. Oczywiście przyczyny mogą być różne. Medycyna wypracowała całą gałąź nauki, która zajmuje się leczeniem schorzeń kości i stawów. No właśnie! To pytanie, które wielu z Was na pewno często sobie zadaje.

Ból kości – jaki lekarz?

Odpowiedź jest prosta. Nauka o kościach to osteologia (nazwa pochodzi z języka greckiego – „osteon” znaczy „kość”), a więc lekarz specjalista od układu kostnego to osteolog. 

Najczęstszą przyczyną, która powoduje bóle kości i mięśni jest osteoporoza. Ból kości jest często już oznaką dość zaawansowanej choroby. Ta podstępna choroba atakuje bowiem w ukryciu. Długotrwale bezobjawowo osłabia kości i w pewnym momencie dochodzi do złamania. Wtedy nagle dowiadujemy się co to są kości i jak bardzo ten organ naszego ciała potrafi być delikatny.

Oczywiście osteoporoza do najbardziej znana, ale nie jedyna choroba, która oznacza ból w kościach czy ból wszystkich stawów. Inne powody to osteomalacja czyli dość rzadka choroba wywołana chronicznym brakiem witaminy D w organizmie. Kolejna złowieszcza jednostka powodująca bóle kostno stawowe to hiperostaza. To choroba kręgosłupa, którego ból stopniowo promieniuje na inne części naszego kośćca. Kolejna przykra jednostka to jałowa martwica kości. Dotyczy ona najczęściej ludzi starszych – dość często atakuje nogi, co zwykle powoduje problemy z chodzeniem. Z kolei cysta dotyczy najczęściej ludzi młodych – zwykle ustępuje po osiągnięciu wieku dorosłego. Bardzo poważnym powodem, który sprawia, że czujemy ból w kościach może być zapalenie szpiku, a w niektórych przypadkach niestety nowotwór kości. W tym ostatnim wypadku objawami jest miejscowy ból kości, który odczuwa się w miejscu rozwijania się guza, który może być nawet wyczuwany dotykiem. Poza tym można obserwować wyraźną opuchliznę czy zgrubienia na kościach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *