Jak rozwijać kreatywność, umiejętności i zaufanie u dzieci

Jako rodzice jesteśmy nadopiekuńczy wobec naszych dzieci. Zawsze miej oko na to, co robią i jak wykorzystywany jest ich czas. Dzieci prawie nie mają okazji wyrazić tego, co czują, podzielić się swoim punktem widzenia lub pomysłami z całego serca. I tu do gry wkracza twórcza ekspresja. Kreatywność pozwala dzieciom pokazać, kim są w całości. Zdolność do bycia kreatywnym i tworzenia czegoś na podstawie własnego doświadczenia może być bardzo korzystna dla rozwoju umysłowego dziecka. Nie ma nic bardziej satysfakcjonującego niż umiejętność wyrażania siebie bez oceniania.

Kilka prostych sposobów na rozwijanie kreatywności dziecka od najmłodszych lat

Utwórz otwarte środowisko dla wyrażeń

Ważne jest, aby stworzyć środowisko, które zachęca do błędów i pomyłek. Pokaż dziecku, że jesteś otwarty, słuchając jego myśli i pomysłów, daj mu możliwość wypowiedzenia się i zachęć do zadawania wyjątkowych pytań. Pomóż swojemu dziecku czuć się bezpiecznie w twórczym wyrażaniu siebie bez obawy, że zostanie mu upomniane.

Zapewnij możliwość różnorodnych zajęć fizycznych

Daj swojemu dziecku różnorodne możliwości kreatywności. Klocki, sztuka i rękodzieło oraz nauka z zabawkami to standardowe narzędzia wykorzystywane do kreatywności. Staraj się myśleć nieszablonowo, używać muzyki, tańczyć, pracować w ogrodzie, gotować lub wykonywać inne czynności, do których Twoje dziecko ma skłonność. W tym czasie możesz nawet wprowadzić wczesne interaktywne techniczne TaniaKsiazka – zabawki dla dzieci z aktywnym nadzorem.

Zachęcaj do myśli intelektualnych i rozwoju emocjonalnego

Podczas gdy Twoje dziecko rysuje lub wykonuje inne czynności związane z zabawą, zachęcaj je do myślenia, zadawaj mu pytania, które pomogą mu samodzielnie wymyślić kreatywne pomysły. Pozwól im pomyśleć o wielu rozwiązaniach i sugestiach dotyczących jednego problemu. Pokaż im, że potrafią stworzyć coś zupełnie samodzielnie. Używaj takich słów jak „wymyślać”, „tworzyć”, „wyobrażać sobie”, „projektować”, aby jeszcze bardziej zwiększyć ich możliwości twórcze. Nawet jeśli używasz jednych z najlepszych zabawek do rysowania dla małych dzieci, zachęta rodzica może przynieść znacznie lepsze rezultaty.

Otwarcie dziel się opiniami i pozwalaj na zdrową dyskusję

Jeśli czujesz, że Twoje dziecko jest utalentowane, nie powstrzymuj swoich myśli. Okaż im swoje uznanie i pomóż zbudować ich wiarę w ich umiejętności. Powiedz im, co dokładnie wydało Ci się wyjątkowe i jak mogliby jeszcze poprawić. Okazywanie takiego zainteresowania sztuką dziecka sprawia, że czuje się on ważny, a jego praca ma znaczenie. Możesz również poprosić dziecko o wyjaśnienie, co mu się podobało, a czego nie podobało się w swojej pracy. Zachęcaj do myślenia i buduj strukturę myślenia. Dzięki temu będą bardziej świadomi swojej pracy również w przyszłości.

 

 

Related posts